آخرین اخبار : 

در مورد پلاک‌های ارتودنسی ثابت بیشتر بدانیم


در مورد پلاک‌های ارتودنسی ثابت بیشتر بدانیم

بعد از این که دوران استفاده از براکت‌ها تمام می‌شود، باید پلاک برای تکمیل درمان به کار رود. پلاک‌ها می‌توانند به دو صورت ثابت و متحرک باشند. به پلاک‌ها ریتینر هم گفته می‌شود. استفاده از پلاک متحرک و ثابت بنا به تجویز ارتودنتیست است و فرد نمی‌تواند بنا به خواست خود از پلاک‌ها استفاده کند.

پلاک‌ها احتمال برگشت دندان‌ها به حالت اولیه را کمتر می‌کنند و دندان‌ها را در موقعیت جدید نگه می‌دارند. به این شکل، عضله‌ها و بافت‌ها این زمان را می‌یابند که به موقعیت خود عادت کنند و نظم ایجاد شده برای همیشه باقی بماند. کاربرد طولانی مدت از پلاک‌ها موجب می‌شود تغییر در وضعیت دندان‌ها در اثر بالا رفتن سن کم شود. حتی پلاک‌ها را می‌توان برای چند سال در دهان حفظ کرد….

ارتودنسی ثابت

ویژگی‌های پلاک ارتودنسی ثابت

پلاک ثابت نوعی پلاک ارتودنسی دائمی است، زیرا تنها متخصص ارتودنسی می‌تواند آن را داخل دهان بگذارد و خارج کند و بیمار قادر به انجام این کار نخواهد بود. پلاک ثابت به پشت دندان‌ها متصل می‌شود در واقع چسبانده می‌شود. به طور معمول، می‌توان پلاک ثابت ارتودنسی را برحسب نیاز و شرایط بیمار روی شش دندان پیشین پایینی و یا چهار دندان پیشین بالایی قرار داد.

در واقع، پلاک ثابت سیم نازکی است که به پشت سطح زبانی چسبانده می‌شود و غیر فعال هستند. پلاک‌ها برای هر نفر به طور اختصاصی ساخته می‌شوند و حضور آنها در روزهای ابتدایی مانند براکت‌ها بسیار حس می‌شود و به زمان نیاز است تا به وجود آنها عادت شود.

 

منبع : ارتودنسی ثابت